ІСТОРІЯ КРАЮ

 

ПЕРЛИНА ПІВДНЯ - ОТЧИЙ КРАЙ

“...і ми частіше подумки

вертаєм туди, де так

дзвенить калинова

вода, найкраща пісня

батьківського краю”.

Херсонщина. Неможливо не закохатися, не прикипіти серцем до цього неповторного куточка півдня України, сповненого легенд, героїчних сторінок історії, щедрою казковою природою, талановитими, роботящими людьми. Саме на такі скарби багата Херсонщина - перлина таврійського краю. її омивають води Чорного та Азовського морів, повноводний Дніпро котить свої хвилі поміж розлогих берегів.

До історії заселення, освоєння цього краю причетні князі Потьомкін, Скадовський, Трубецький, графи Орлов, Мордвинов. Минуле краю тісно пов’язане з іменами визначних особистостей минулих епох. Саме Херсон став колискою та першою базою Чорноморського флоту. Спорудженням фортеці й міста займався генерал-цейхмейстер Ганнібал, його послідовником став генерал-полковник Корсаков, що загинув під час штурму Очакова і похований на території Херсонського Катерининського собору. Херсонці пам’ятають, що з їх краєм пов’язані імена полководця Суворова й засновника Одеси адмірала Дерибаса, під Олешками будував польову фортецю майбутній полководець Кутузов. Під керівництвом командувача російського флоту Ушакова на херсонських верфах будувалися флагмани - лінійний корабель “Слава Екатерины”, фрегати “Херсон”, “Быстрый”. Разом із суднобудівництвом тут швидко розвивається й місцевий флот, що складався з вітрильних та пароплавних суден.

Особливого розвитку набула й місцева промисловість, що переробляла вовну, зерно, розвивалося виноробство. Місто розбудовувалось, а разом з ним будуються і численні поселення поблизу нього. Набуває розвитку освіта, з’являються наукові заклади, бібліотеки, театр, земські училища, музеї.

Історія краю надзвичайно захоплююча, багата на події, тісно пов’язана з козацькою вольницею. Легенди Олешківської та Каменської січі активно досліджуються науковцями. Привертають до себе увагу тих, хто цікавиться славним минулим козацтва, визвольною боротьбою українського народу, яка охоплювала і таврійські степи. Чим більше заглиблюєшся в сивину віків, тим більше відчуваєш, що історія краю переплітається з історією різних народностей. Ця земля пам’ятає кимерійців, скіфів, таврів, сарматів, антів, уличів, тіверців, печенігів. Назви населених пунктів Чонгар, Каланчак, Арташ свідчать про заселення цих країв турками, татарами, греками.

Доба Катерини II для Херсонщини позначилася бурхливим освоєнням земель, коли в Нижнє Придніпров’я переселяли селян з північних губерній, а родючі землі роздавалися поміщикам, дворянам, іноземцям. До речі, саме останні виявляли неабиякий хист до господарювання. їхні володіння вирізнялися особливою впорядкованістю й охайністю. Досі збереглася слава про впорядковані маєтки Фальц-Фейнів, що були справжнім оазисом серед степів.

Спливло багато часу. Нині ми живемо в оновленому, сучасному обласному центрі, і все ж в назвах міських вулиць, площ, селищ відчувається відлуння незабутніх сторінок історії, пам’ять про людей, які немало зробили для заснування Херсона й поселень, які згодом увійшли до складу південної області.

Населення - 1,2 млн. чоловік. Область характеризується малою щільністю населення - 43 чол. На 1 кв. км, що майже вдвічі нижче середнього показника по Україні. Це пояснюється великою кількістю заповідних територій, де незайманий степ є надійним прихистком для багатьох унікальних видів тваринного і рослинного світів, неперевершеною базою для нових досліджень, селекційної роботи, в тому числі міжнародного значення. Помірно-континентальний посушливий клімат є сприятливим для вирощування баштанних, овочевих, садових культур, виноградників, проте дещо ризикованим - для зернових, що часто потерпають від примх спекотного південного сонця. У виробничій структурі області переважає сільськогосподарська галузь і як похідна - розвинена харчова промисловість. Крім того - судно- та машинобудування, переробка сирої нафти та ін. Слава краю хліборобів, корабелів, рибалок, виноградарів та виноробів не тільки відроджується, а й ширшає. Сучасна Херсонщина - розвинута індустріально - аграрна область.

Здається, сама природа сприяє благодаті краю. Напевно, жоден інший регіон не може похвалитися такими соковитими кавунами, як Херсонщина, такими бурштиновими солодкими гронами, знятими дбайливими руками з виноградної лози, медовими яблуками, соковитими фруктами й ягодами. Рясні сади та виноградники, золотаві гголя стиглої пшениці, тугі налиті насінням кошики соняхів тягнуться до сонця. Все це - безкраї простори рідної Херсонщини. На правобережжі до неї увійшли Білозерський, Бериславський, Нововоронцовський, Великоолек- сандрівський, Високопільський, на лівобережжі - Горностаївський, Генічеський, Голопристанський (площею один з найбільших в Україні), Велико лепетиський, Каховський, Нижньосірогозький, Новотроїцький, Іванівськпй, Скадовський, Каланчацький, Чаплинський, Цюрупинський райони.

Херсонщина - один із най- гарніших регіонів країни, з розмаїттям дикої природи, яка вабить на відпочинок любителів полювання й рибальства, зеленого туризму. Туристичні маршрути пролягли територіями біосферних заповідників, дорогами автораллі “Чумацький шлях”.

Гучну славу Херсонщині принесли міжнародні фестивалі “Таврійські ігри”, “Чорноморські ігри”, “Калинові острови”, “Купальські зорі”, “Мельпомена Таврії”. Пісенний, багатий на таланти край, який неможливо не любити, не пишатися ним.

Споконвіку таврійський степ плекав дорідні врожаї, принісши регіону славу житниці не лише в Україні, а й в усьому колишньому Союзі. Саме хліборобська нива подарувала області стількох Героїв Праці, Героїв України. Херсонщина виростила цілу плеяду самовідданих трударів ланів і ферм, які прагнуть досягти найвищої віддачі від агропромислової галузі не заради показників і нагород, а заради того, щоб нагодувати народ, поліпшити добробут держави.

Нині сільгоспугіддя області займають близько двох мільйонів гектарів. Херсонщина здатна повністю забезпечувати себе продукцією агропромислового комплексу.

Сьогодні дорідні врожаї в області плекають 412 сільськогосподарських підприємств, 3100 фермерських господарств. Кожен селянин внаслідок реформування земельних відносин отримав у власність в середньому близько семи гектарів землі. Триває досить складний процес повернення почуття власника землі. Знаменно, що в період реформування переважив авторитет тих господарств, що набули позитивного досвіду господарювання у якості колективних сільгосппідприємств. Саме навколо них згуртувалися селяни, довіривши їм свої землі. Найкращі позиції традиційно утримує сільськогосподарський кооператив “Зоря” Білозерського району на чолі з двічі Героєм Соціалістичної Праці, Героєм України Дмитром Моторним. Багаторічний досвід у поєднанні з відчуттям нового, селянська тямущість і невичерпна енергія творення вирізняють керівників агро- фірми-радгоспу “Білозерський” Героя України Віктора Сілецького та СП “Дніпро” Білозерського району Віктора Комиша. Кадровий потенціал АПК області зміцнюють молоді управлінці, за якими майбутнє хліборобського краю: Сергій Костик (СГК “Маяк”), Тетяна Білоус (СГК “Росія”), Микола Коваленко (СГК “Лідія”), Йохан Боден (ЗАТ “Чумак”).

Також потужним потенціалом області є її промислові підприємства. Машинобудівна галузь посідає чільне місце серед інших. Вона представлена відкритими акціонерними товариствами “Херсонські комбайни”, “Каховський завод електрозварювального устаткування”, “Електро- маш”, “Завод карданних валів”, “Бериславський машбудзавод”, підприємствами суднобудування та судноремонтними заводами.

В області налічується чимало підприємств, що займаються виробництвом товарів народного споживання, які користуються великим попитом не лише на внутрішньому, але й на зовнішньому ринках: виготовлення борошна, олії, тваринних жирів, плодоовочевої консервації, кондитерської продукції, тканини, швейних виробів. До стабільно працюючих належать Херсонська кондитерська фабрика, Консервний завод дитячого харчування, фірма “Чумак”, АФ “Таврія”, радгосп “Бі- лозерський”, Чаплииський масло - сирзавод, АТ “Красень” та інші. Високими нагородами неодноразово відзначалась якість продукції' херсонських підприємств, що здобувала рейтинги на вітчизняних та міжнародних конкурсах.

Гордістю краю є два потужні порти - річковий та морський, що з’єднують водні транспортні коридори, здійснюють пасажирські та вантажні перевезення.

Розвиток підприємництва призводить до зміцнення ринкової структури, економіки області, стабільного надходження коштів до бюджетів усіх рівнів. Розширення мережі підприємств сприяє підвищенню рівня зайнятості населення, насиченню місцевого споживчого ринку товарами та послугами, зокрема, в галузі торгівлі, громадського харчування, житлово - комунального господарства.

Херсонщина живе своїм стабільним і, водночас, бурхливим життям: вона оновлюється, молодіє завдяки тому, що випускники шкіл, середніх спеціальних та вищих учбових закладів залюбки залишаються тут працювати, створюють сім’ї. В області широко практикується здобуття освіти не лише в державних навчальних закладах, а й альтернативних приватних дитячих садках, гімназіях, ліцеях, спеціалізованих школах.

Творчості херсонців немає меж і кордонів: примноження та збереження культурних надбань, багата національна спадщина, яка водограєм переливається в багатьох музичних та фольклорних фестивалях, конкурсах, концертах. Збагаченням та відтворенням культурних традицій опікуються херсонський театр, музеї, бібліотеки, школи естетичного виховання та мистецтв, аматорські художні колективи.

Яскрава літня пора, коли наш край купає ться в зелені парків, вулиці потопають у квітах, а туристичні простори так і зваблюють відпочити від втомлюючих буднів, стає для Херсонщини періодом особливим і відповідальним - вона радо зустрічає тисячі гостей, а населення курортних міст і селищ зростає в декілька разів. Влітку всі шляхи ведуть на Херсонщину, де степовики не тільки вміють розважити гостей, але і смачно пригостити. Тут завжди можна знайти нових друзів, а додому повернутися з найяскравішими враженнями.

Ось така вона - Херсонщина - рідна, неповторна, найкраща у світі. Тут найвище небо - небаченої блакиті, тут найяскравіше сонце, яке пестить своїми промінчиками, тут солоний вітер мандрів манить у дорогу, тут вулиці й люди - найгостинніші у світі. Любімо свою батьківщину, цінуймо її і, неодмінно, у подумках повертаймося до неї  неньки-Херсонщини!